sitemap login contact
Polski English

Program

get as iCaldownload

Friday, 07.11.2014 r.

13:30 - 15:30 opcjonalny obiad
Rozpoczynamy ciepłym posiłkiem, tak aby wszyscy, którzy zamówili obiad w piątek, mogli z niego skorzystać jeszcze przed warsztatami.
14:30 - 18:30 przyjmowanie gości
Przyjmowanie gości oraz wydawanie starter-packów rozpoczniemy o godzinie 14:00 i potrwa ono aż do kolacji. Osoby, które nie zdążą zarejestrować się między 14:00 a 19:00 będą mogły zrobić to w przerwach między wystąpieniami.
Stoisko uruchomimy ponownie w sobotę między śniadaniem a obiadem dla tych wszystkich, którzy nie zdążyli zarejestrować się w piątek oraz dla osób przyjeżdżających w sobotę.
15:30 - 19:00 Cyryl Sochacki: Sterowanie GPIO w Raspberry Pi (tutorial)talk in Polish
B
Hardcorowe warsztaty od A do Z z obsługi portów GPIO w Raspberry Pi. Uczestnicy poznają schemat portów GPIO, wszystkie standardy komunikacji/transmisji w RPi oraz jak nimi sterować. Podczas warsztatów będziemy mogli zbudować różne urządzenie np pojazd jeżdżący lub alarm z wieżyczką strzelającą laserem (lub cokolwiek na co czas pozwoli). Wymagana jedna malina na ekipę 4 osobową.
16:00 - 17:00 Stanisław Wadas: Przygotuj własne urządzenie USB na płytce z Linuksemtalk in Polish
E
Libusbg, gt, gadgetd : czyli jak w prosty sposób skonfigurować gadget-a USB w Linuksie. Koniec z modułami kernelowymi i żmudną konfiguracją z linii komend. Ponadto dlaczego każdy komputer może być dziurawy czyli własna funkcja USB z poziomu aplikacji.
17:00 - 18:00 Krzysztof Leszczyński: gcc hello-world.ctalk in Polish
E
Kompilacja to wieloetapowy proces, w wyniku którego z tekstu źródłowego powstaje kompilat, na ogół plik w formacie ELF. W wyniku konsolidacji (linkowania), w pliku wynikowym zostają połączone pliki obiektowe, biblioteki statyczne oraz informacja potrzebna do ładowania bibliotek dynamicznych. Podczas wykonywania programu ELF, loader dokonuje ostatecznej konsolidacji programu w pamięci. Podczas warsztatu przećwiczymy dokładnie każdy etap kompilacji wraz z przypadkami nietypowymi. Na życzenie publiczności powiem albo o kompilacji GPU, albo o konsolidacji kodów w różnych językach, np. python + C. Czego nie będzie: Nie będzie o pisaniu Makefile, automake, cmake, libtool, eclipse i innych narzędziach wysokopoziomowych.
18:00 - 19:00 Jacek Konieczny: Wojna initówtalk in Polish
E
SysVinit, Upstart, systemd. Do czego to właściwie jest? Czemu kolejne dystrybucje przechodzą na systemd, skoro tak wiele złego o nim można przeczytać? Co było złego w starym inicie i skryptach startowych Waszej ulubionej dystrybucji.

Na te i podobne pytania postaram się odpowiedzieć moją prezentacją.

W opowieści nie zabraknie zombie i demonów.

19:00 - 20:00 kolacja
20:00 - 21:00 Bartosz Feński: Od wybrzeża do wybrzeża USA w 16 dni i nie tylkotalk in Polish
E
Prezentacja fotografii i luźna pogadanka o mojej wyprawie do USA. Nie byłoby w niej może nic szczególnego gdyby nie fakt, że wynajętym samochodem w pojedynkę przejechałem z Santa Clara (California) do Bostonu (Massachusetts). Prawie 8 tysięcy kilometrów w 16 dni.

Saturday, 08.11.2014 r.

09:00 - 10:00 śniadanie
10:00 - 10:45 Michał "rysiek" Woźniak: Izba Gospodarcza Otwartych Technologiitalk in Polish
B
Polski otwarty biznes IT nie ma reprezentacji. Istniejące izby gospodarcze nie rozumieją lub nie chcą reprezentować interesów twórców wolnych i otwartych rozwiązań. Z drugiej strony doświadczenie kilku lat konsultacji społecznych pokazuje, że decydent postawiony przed dylematem: zdanie fundacji kontra zdanie izby gospodarczej, raczej pójdzie na rękę izbie. Bo "biznes", "miejsca pracy", "PKB". Wynik? Niepomyślne zmiany w Krajowych Ramach Interoperacyjności i zamknięty Płatnik. A gdyby tak założyć własną izbę gospodarczą?..
10:00 - 11:00 Paweł Rozlach: Ansible: superluminal way to infrastructure automationtalk in Polish
E
Jak wejść w świat automatyzacji "tą inną drogą" w świecie zdominowanym przez Puppeta, Chefa i CfEngine? Perypetie, wzloty i upadki, a także nowe możliwości i nowe ograniczenia jakie napotkałem w ciągu roku pracy nad automatyzacją konfiguracji infrastruktury i aplikacji. Opowieść o trudach wędrówki, odplątywaniu zależności, klaryfikacji koncepcji i różnicach w charakterach.
11:00 - 12:00 Janusz Kozerski: Linux Integrity Architecturetalk in Polish
B
Integralność systemu Linux jest dość nowym zagadnieniem. Do tej pory powstało niewiele narzędzi pozwalających kontrolować integralność plików w systemie, a te istniejące były bardzo ograniczone. System IMA/EVM daje możliwość wykrycia naruszenia integralności online, offline, jak również daje możliwość zabezpieczenia plików tylko do odczytu. Opowiem o możliwościach tego systemu i narzędziach dla niego przeznaczonych.
11:00 - 12:00 Łukasz Skalski: Raspberry Control - An Open Source and Open Hardware Smart Hometalk in Polish
E
Celem prezentacji jest przybliżenie uczestnikom Jesieni Linuksowej projektu Raspberry Control 2.0 (będącego kontynuacją projektu Raspberry Control 0.2), który umożliwia łatwe i szybkie zbudowanie systemu typu "Inteligentny dom", korzystając wyłącznie z otwartego oprogramowania oraz tanich i łatwo dostępnych komponentów/modułów elektronicznych (w tym Raspberry Pi). W ramach prezentacji autor omówi architekturę przygotowanego rozwiązania (aplikację serwerową oraz aplikację mobilną), opisze sposób dodania wsparcia dla nowych komponentów/czujników oraz, w ramach krótkiego DEMO, zaprezentuje komunikację z najnowszymi urządzeniami typu "wearable".
12:15 - 13:15 Sylwia Ptaszek-Pydyn: Open source na Microsoft Azure – nowe otwarcie v.2talk in Polish
E
Maszyny wirtualne z Linux, bazy danych: Oracle oraz MySql, Wordpress, Drupal a na dodatek do zarzadzania Puppet i Chef… czym jeszcze zaskoczy nas Microsoft?
13:15 - 14:00 obiad
14:30 - 18:00 Dariusz Puchalak: OpenSSH Fu - jak sobie radzić z ograniczeniami (w dostępie do) internetu. (tutorial)talk in Polish
B
Warsztaty z zaawansowanego używania OpenSSH. Scenariusze z życia wzięte. Różnego rodzaju tunelowania połączeń, przekierowania, używanie ssh w trybie automatycznym. Omijanie firewalli, używanie usług które są zablokowane w danej sieci, tworzenie własnych bezpiecznych połączeń. Łączenie narzędzi uruchamianych na różnych komputerach. Bezpieczne korzystanie z internetu w niebezpiecznych miejscach z wykorzystaniem SSH. Na koniec kilka kruczków i sztuczek.
Chętni na warsztaty otrzymają tydzień przed warsztatami materiały wprowadzające do OpenSSH z podstawowymi informacjami i ćwiczeniami do przerobienia we własnym zakresie.
15:00 - 17:00 Walne Zebranie Członków Polskiej Grupy Użytkowników Linuxa - PLUG
E
Zebranie sprawozdawczo-wyborcze PLUG, z okazji mijającej kadencji Zarządu. Na spotkaniu przedstawimy sprawozdania poszczególnych ciał stowarzyszenia oraz wybierzemy nowe władze.
W zebraniu mogą brać udział wszyscy chętni, natomiast prawo głosu w wyborach mają wyłącznie członkowie PLUG z uregulowanymi składkami.
15:00 - I termin zebrania,
15:15 - II termin (w przypadku braku quorum w pierwszym terminie).
17:00 - 17:45 Cyryl Sochacki: Open Media Vault - dobry system NAS dla domu i małej firmytalk in Polish
E
Pokażę i zaprezentuję system do budowy i zarządzania serwerem NAS dedykowanym dla domu i małych firm. Jeśli słyszałeś o FreeNAS to OMV nie będzie ci obcy i pokaże, że ma więcej możliwości i jest przyjazny użytkownikom.
18:00 - 20:00 Maciej Nabożny: Własny moduł jądra dla RaspberyPi (tutorial)talk in Polish
B
Podczas warsztatów będzie można nauczyć się jak pisać proste moduły dla jądra Linuksa i jak wykonuje się cross-kompilację. Najbardziej wytrwali będą mogli spróbować swoich sił w sterowaniu portem GPIO na mini-komputerze Raspberry PI.
18:00 - 18:45 Stanisław Topolewicz: Vagrant a nauczanie informatykitalk in Polish
E
Utrzymanie porządku w pracowni informatycznej w szkole lub na uczelni jest zajęciem trudnym, zwłaszcza, gdy odbywają się tam zajęcia z wielu przedmiotów (Podstawy IT, Programowanie, Tworzenie stron WWW). Ponadto uczniowie/studenci często instalują własne programy, często niepożądane. Vagrant pozwala na tworzenie i uruchamianie maszyn wirtualnych (systemów operacyjnych oraz oprogramowania) dopasowanych do rodzaju zajęć na wszystkich komputerach w pracowni.
18:50 - 19:20 Jan Psota: One Run to rule them all.talk in Polish
E
Powiązania plików z programami. Osobne w każdym środowisku, w każdym menedżerze plików, w programie pocztowym, MC, xdg itp... Po co się męczyć, jeżeli można problem rozwiązać jednym poleceniem? Tylko niech nie będzie to xdg-open, co powinno być jasne dla każdego, kto próbował...
19:30 - 20:00 Dominik Mierzejewski: Zostań współtwórcą dystrybucji Linuksa, czyli jak dołączyć do społeczności deweloperów Fedorytalk in Polish
E
Krótkie wprowadzenie dla osób chcących zostać opiekunami pakietów w Fedorze. Opowiem o projekcie Fedora, procesie zgłaszania i recenzowania nowych pakietów, regułach tworzenia pakietów w Fedorze, a także o alternatywnch sposobach dołączenia do społeczności.
20:00 - 00:00 kolacja - grill party
W zależności od temperatury i warunków atmosferycznych kolacja odbędzie się na zewnątrz (grill oraz ognisko) lub wewnątrz ośrodka. Zabierzcie ze sobą ciepłą odzież!

Sunday, 09.11.2014 r.

09:30 - 10:30 śniadanie
10:30 - 12:00 Michał "rysiek" Woźniak: CryptoParty (tutorial)talk in Polish
B
CryptoParty to międzynarodowa inicjatywa promująca wykorzystywanie szyfrowania w w codziennej komunikacji. W ramach warsztatów pogadamy sobie o tym, jak zmniejszyć swój cyfrowy ślad w Sieci, skonfigurujemy szyfrowanie w klientach pocztowych, wygenerujemy i podpiszemy klucze PGP/GPG, pogadamy o nowych dostępnych narzędziach i rozwiązaniach, i zastanowimy się, jak ułatwić Kowalskiemu i Kowalskiej korzystanie z szyfrowania na co dzień.
10:30 - 11:30 Szymon Olewniczak: Plan 9 - jak wyglądałby świat UNIX'a 2.0?talk in Polish
E
W moim wystąpieniu postaram się przybliżyć słuchaczom system operacyjny Plan 9 powstały w Bell Laboratories jako następca UNIX'a. Pokażę kilka ciekawych własności systemu, oraz zaprezentuję Plan 9 from User Space - czyli port większości programów z Planu 9 na systemy UNIX'o pochodne.
11:30 - 12:30 Grzegorz Nosek: Sysdigtalk in Polish
E
Jakie zapytania do MySQLa korzystają z tabel tymczasowych? Który proces najbardziej obciąża sieć? Gdzie jest wąskie gardło aplikacji? ♫ ... możesz wiedzieć jeśli chcesz ... ♫ Sysdig to nowe narzędzie do śledzenia działania systemu inspirowane stracem, solarisowym dtracem i tcpdumpem, a na czubku tortu wisienka z Lua. Jedno z kategorii "jak ja mogłem wcześniej bez tego żyć?"
12:30 - 13:30 Maciej "docent" Lasyk: Orchestrating Docker containers in a scale: Fedora / Kubernetes and CoreOS / Fleettalk in Polish
E
Ostatnie kilkanaście miesięcy przebiegły pod znakiem konteneryzacji. Docker staje się powoli jednym z głównych narzędzi pozwalających na łatwe i wydajne skalowanie środowisk aplikacyjnych. Firmy takie jak IBM, Red Hat, Rackspace czy Google inwestują coraz więcej w rozwój tych kontenerów a community rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wielu z nas już miało swój pierwszy kontakt z Dockerem poznając jego możliwości oraz zastanawiając się nad rozwiązaniem wielu nowych problemów, które się pojawiają w świecie kontenerów. Jednym z nich jest orkiestracja środowisk, w których istotne są aspekty takie jak zależności między kontenerami, kolejność uruchamiania czy pewność, iż żaden z kontenerów nie sprawia problemów. Do tych celów możemy stworzyć swoje własne rozwiązanie lub też użyć jednego z gotowych narzędzi. Przedstawię Wam Kubernetes (na podstawie instalacji w Fedorze) oraz Fleeta (działającego na CoreOS) omawiając różnice pomiędzy nimi, spełniane zadania oraz plusy oraz minusy. Autor jest kontrybutorem w projekcie Fedora gdzie zajmuje się między innymi projektem Fedora Dockerfiles mającym na celu edukację oraz rozwijanie integracji Fedory z Dockerem.
13:30 - 14:30 opcjonalny obiad
13:30 - 15:30 czułe pożegnania, zakończenie spotkania i wymeldowanie

speakers


Bartosz Feński

Jacek Konieczny

Janusz Kozerski

Maciej "docent" Lasyk

Krzysztof Leszczyński

Dominik Mierzejewski

Maciej Nabożny

Grzegorz Nosek

Szymon Olewniczak

Jan Psota

Sylwia Ptaszek-Pydyn

Dariusz Puchalak

Paweł Rozlach

Łukasz Skalski

Cyryl Sochacki

Stanisław Topolewicz

Stanisław Wadas

Michał "rysiek" Woźniak

Samsung Microsoft Selleo OSEC

Media Patronages

OSWorld
Siódmy
Linux.pl
Linuxportal.pl
Linux Magazine
Kariera Plus

This website uses session cookie for user identification purposes. If you disagree using cookie files, change your browser settings.
website by D. Grzesista, dgnet.pl; version 2016.04.19